Ads Top

Ukalayım Ben...


Öncelikle bir tanım yapalım; ukala , egoist yani bencil olmak; kendini herkesten üstün görmek, olmadığın biri gibi göstermektir. Fakat güneş ''Ben sıcağım.'' derse ukalalık yapmış olmaz.
Genellikle mütevazi olan insanları severiz, kendini olduğundan küçük göstermesi bizi memnun eder ve bizim ondan daha iyi olduğumuzu hissettirir. Aslında istemeden kendi egomuzun yükselmesi için insanların küçük düşmesinden, kendilerini olduklarından az göstermelerinden hoşlanırız.
Mesela biri bana ''Sen çok akıllısın.'' dese ve bende ona ''biliyorum.'' diye karşılık versem muhtemelen alacağım cevap ''Ne ukala birisin'' olur ama şu durumda iken ukalalık bunun neresinde, yalan mı söylüyorum, az önce sen bana akıllısın demiştin şimdi ben kendime deyince mi ukala oldum?
Bence mütevazi olmak yalan söylemenin basit bir çeşididir, insanların duymaktan hoşlandığı bir yalan. Eğer bir şeyi başarıyorsak ve bunu en iyi yaptığımıza inanıyorsak herkese rağmen ''Ben başarılıyım, ben en iyiyim'' diyebilmeliyiz çünkü her şeyden önce yaptıklarımıza biz inanmalıyız. Başkalarının hoşuna gidecek diye kendimi olduğumdan az gösteremem...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.