Ads Top

Arrival (Geliş) 2016'nın En İyi Bilim Kurgu Filmi
Arrival (2016)


Tür: Bilim Kurgu Filmleri 
Yapım: 2016 - ABD  
IMDB Puanı:  8.4 
Yönetmen: Denis Villeneuve  
Oyuncular: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg, Tzi Ma

Filmin konusu:  Dünya'nın farklı yerlerine 12 ufo'nun inişini ve insanlar bunu anlamaya çalışma sürecini anlatan bir film. Türkçe alt yazılı fragmana buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.Spoiler Filmi İzlemediysen Okuma: Ya da oku sen bilirsin. Öncelikle şunu söylemek isterim ki film anlaması gerçekten zor bir film. Adeta bir zeka testi. 
Şimdiye kadar izlediğim uzaylıların dünyaya inişi konulu filmler arasından bu olayı en gerçekçi anlatan film. Fakat asıl merkezdeki konu uzaylılar değil dilin insan beyni üzerindeki etkisiydi. Bu konuyu muhteşem bir şekilde anlattı. Ve şunu söylemeden edemeyeceğim filmi 5 kere de izlesem tam olarak anlamayacağıma eminim çünkü öyle bir film yapmışlar ki izleyen birçok kişi farklı anlamlar çıkarabilir, farklı teoriler ve paradokslar üretebilir. 

Uzaylıların dilini yavaş yavaş öğrenmeye başlayınca düz değil dairesel düşünmeye başlıyoruz yani zamanı bitişten başlangıcına doğru değil her yerinde olabiliyoruz. Bu yüzden uzaylılar 3 bin yıl içerisinde bize ihtiyaçları olacağını önceden fark edip dillerini bize öğretmek amacıyla dünyaya geliyorlar. Konu bu aslında yani benim anladığıma göre.

Bu dilin düşünce yapısına yaptığı etkiyi şöyle örneklendirebiliriz mesela, Ruslar maviye iki renk veriyor açığına farklı koyusuna farklı bu yüzden onlar maviyi bizden daha önce fark edebiliyorlar.

Şunu da unutmadan söyleyeyim benim izlediğim filmler arasında ilk defa Dünya'yı bir matematikçi veya fizikçi değil bir dil bilimci kurtarıyor yani sözelci buna da ek olarak film bilim kurgu kategorisinde olmasına rağmen baya duygu yüklü bir filmdi. Kısacası inanılmazdıı.

Sizinde film hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum lütfen yorum olarak yazın görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.