Ads Top

DERDİM VAR; UTANMADAN, SIKILMADAN.Çok dertliyim be; ne mi oldu? Sevgilim beni terk etti. Onu çok seviyordum. Yine çok dertliyim; kontörüm bitti, hayatım çok sıkıcı, çok kiloluyum, kendimi beğenmiyorum, yağmur yağdı ve saçım bozuldu, paylaşmış olduğum durumlara az beğeni geliyor, ailem benimle ilgilenmiyor. Ülkemizin, dünyamızın, insanlarımızın onca derdi var evet ama banane ben bunların hepsini dert ediyorum. Neden mi geri zekalıyım da ondan.

Bazen gerçekten de bunları dert ettiğim oluyor utanmadan, sıkılmadan. Derdim ne olursa olsun ben derdimi anlatabiliyor isem , muhtemelen o derdi aşmaya sarf edeceğim çabayı onu tarif etmeye harcıyorum . Bernard Shaw: ''Dertli olmanın sırrı, dertli olup olmadığınızı düşünecek kadar boş vakte sahip olmanızdır.'' demiştir.Ya derdim düşündüğüm kadar büyük değilse ve ben bunu abartıyorsam, şımarıklık yapıyor olmaz mıyım? Kendimi bilmeden derdimi bildiğimi düşünüyorsam muhtemelen yanılıyorum. Boşuna yoruyorum kendimi, boşuna ağlıyorum. Ben dertli değilim ki; ben sadece saçmalıyorum, sadece!  

Çok mu zayıfsın? Hastalığı yüzünden kilo alamayıp yatağa bağlı yaşayanlar var, birilerine muhtaç bir şekilde yaşıyorlar. Çok düşünme bir yolunu bulursun.  

İstediğin şeylere sahip olacak kadar maddi durumun yok mu? Boş ver ve sen sahip olduklarınla yetin. Sen bunu okurken sokak aralarında uyuyan evsiz aç ve susuz insanları düşün, bir düşün ne durumdalar onlar? Yağmur yağıyor, hatta kar ne yapıyorlar? Ne yapacaklar? Sen olsan ne yapardın? Ne de olsa bunu belki de elinde telefon, bilgisayar gibi bir aletle arkana yaslanmış bir şekilde bu yazıyı okuyorsun, Evet sözüm sana, bana hepimize çünkü bizim dert ettiğimiz şeyler bunların yanında hiçbir şey...

Ailenle aran mı bozuk? Bir de şöyle düşün ne de olsa senin bir ailen var. Annenin, babanın, kardeşin ne demek olduğunu biliyorsun. Yetimhanede büyüyen annesiz babasız çocukların ilk kelimesi anne veya baba olmayacak belki. Belki onlar belirli bir yaşa kadar annenin veya babanın ne demek olduğunu bilmeyecekler. Öyle değil mi?  

Kendini beğenmiyor musun? Gözleri görmediği için kendini hiç görmeden yaşayan binlerce insan var. Kendilerinin ve yaşadıkları dünyanın nasıl bir şey olduğunu bilmiyorlar. Kim ne düşünürse düşünsün, sen sev kendini, kendini çok sev.  

Ayakkabılarımın çok güzel olmadığını düşündüğüm ve sinirlendiğim bir gün, yanımdan tekerlekli sandalye ile ayakları olmayan bir adam geçti. Ve benden daha mutlu görünüyordu.  

Lütfen şimdi üzüldüğümüz şeyleri bir kez daha düşünelim ... Ve bir karar ver,elim. Oturup karanlığa küfür mü edeceğiz? Yoksa kalkıp ışığa mı yürüyeceğiz? Ben ışığa yürüyeceğim...

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.