Ads Top

KADINLAR İÇİN PEMBE BÜS!!

Günden güne anlam veremediğim, aklımın almadığı şeylerin sayısı artıyor. Bugün de o tür bir haberle karşılaştım. Haber şudur:

Malatya'da "pembe trambüs" uygulaması başlıyor

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, kadınlara hizmet verecek "pembe trambüs" uygulamasının yakında başlayacağını söyledi.PEMBE OTOBÜS NEDİR?

Pembe Otobüs, ilk olarak Mexico City’de toplu taşımalardaki tacizi engellemek için sefere konulan sadece kadınların kullandığı otobüslere deniyordu. 
-
Gerçekten de ilk bakışta size güzel bir habermiş gibi gelebilir bana da öyle gelmişti fakat sonradan kadınları ne kadar da küçümseyici ve ötekileştirici bir uygulama olduğunu fark ettim. Bir an düşündüm de kadınların korunmaya mı ihtiyacı var? Yoksa  insanların bilinçlendirilmeye mi?

Bu taciz vs. olayları otobüsün rengini değiştirmeyle çözülür mü? Bunun devamı ne olacak? Pembe sokaklar, pembe parklar, pembe kafeler? Bu böyle çözülmez... Bu sadece insanları birbirinden ayırır. Çok saçma.

Ver en ağır cezayı bu suçu işleyenlere, şöyle göstermelik bir gözaltı değil, gerçekten ver şöyle ağır bir ceza. Geçenlerde bir haber okumuştum, İngiltere'de bankta oturan bir kadına arkadan onu korkutmak amaçlı bir adam bağırıyor ve mahkemede hakim ona 7 yıl 7 gün hapis cezası veriyor. Bunun üzerine bunun fazla olduğunu söyleyenlere bu olayın tekrar etmemesi için böyle bir karar verdiğini, 7 günü kadını bağırarak korkuttuğu için, 7 yılı da bankta oturan kadının özgürlüğüne kast ettiği için verdiğini söylemiş...

Böyle ağır cezalar verilmesinin gerektiğini düşünüyorum ben, ancak böyle bir daha yapılmamasını sağlayabiliriz. Her gün ülkemizde yaşanıyor bunlar haberlerde görüyoruz her gün taciz ve cinayet haberlerini, sıkıldık artık!

Peki bu otobüse binmeyen kadınlara hangi gözle bakılacak, belki işi acil ve gelen otobüse bindi, bunun üzerine çirkin bir olay yaşandığında hak etti diyen cahiller de çıkacak. Peki ya eşler nasıl olacak sen maviye sen pembeye diye ayrılacaklar mı? Gerçekten çok saçma bir uygulama bir kere o şehirde yaşayan erkeklere hakaret olur bu, onları potansiyel tacizci olarak nitelendirir.

Diyeceğim şu ki; bu kararları alan zihniyet ötekileştirmeyi çözüm olarak gören zihniyettir. Bu çözüm değildir. Bu çok saçmadır. Kadınların korunmaya ihtiyacı yoktur ancak insan görünümlü hayvan diyeceğim de hayvana da hakaret olur bunların bağlanmaları gerekir. Bunun çözümü ancak budur. Kanunlardır...Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.