Ads Top

2018 TYT-AYT Yorumum ve 2019 Tayfaya Tavsiyeler 📒


Merhaba sevgili arkadaşlar. Nasılsınız? Mutlusunuzdur umarım. Benim için mutlu olmak lüks gibi de normal olmaya çaba gösteriyorum. Beni uzun zamandır takip ediyorsanız sınava hazırlandığımdan haberiniz vardır. Sınav yüzünden de yazı yazamamak, kitap okuyamamak, film izleyememekten sık sık şikayet ediyordum. Sınav bitti. Değişen çok şey yok. Boşluğa düştüm. Sonuç belirsiz birkaç hafta beklemek zorundayız. Sonra tercih dönemi belirsiz. Sonra, sonra...

Neyse çok boş yaptım ben yorumuma başlıyorum. Neredeyse tam bir yıldır çalıştım bu sınava ve tüm konuları iki tur döndüm. Çalışma dönemimin ortasında sınavın değişmesi kafa karışıklığı yaşatsa da hızımı yavaşlatmadı. Ben devam ettim. İstikrarlı bir şekilde çalıştım. İki günden fazla mola verdiğim olmadı, ki molaya mola denilirse. Çünkü sınav psikolojisi öyle bir şey ki, uyurken bile sizi rahatsız ediyor. Rüyalarınıza giriyor. 

Genelde zihinsel bir yarış gibi görünse de bu sınav. Aslında psikolojik, fizyolojik, zihinsel vs vs... Bazen uykudan ödün vermen gerekiyor, stresle kaygıyla aile ve toplum baskısıyla mücadele etmen gerekiyor. Yorucu bir süreç sabretmen gerekiyor. Ve bu etik değil.

Halen giremiyorum su sınav yorumuma. Baya doluymuşum ben ya. Bu sefer kesin giriyorum konuya. Sınava son ay ÖSYM son 19 yılın çıkmış sorularını yayınladı ve ben son ayımı o sorulara verdim ve matematik anlamında emeklerime yazık oldu. Neden ÖSYM bunu yaptı bilemiyorum.

TYT ye girdim ve sınavın başlamasına 5dk kala nefes egzersizi yapmaya başladım. Kalbimin hızlı atışını hissediyor ve bunun normal olduğuna kendimi inandırıp sakinlesmeye çalışıyordum. Sınav başladı ben sosyal den başladım. Tarih coğrafya açık ve kolaydı. Felsefe paragraftı ve sınava anı heyecanıyla her paragrafı üç kere okudum. Ve tüm şıkların birbirine benzemesi nedeniyle şıkları da çok kez okudum, din de paragraf ve kolaydı. Kafamı kaldırıp saate baktım. Sosyali genelde en geç 15 dkkada bitiren ben 23 dk ayırmıştım sosyale ve zaten hızlı atan kalbim daha da hızlandı. 

Ardından matematiğe geçtim. Ve her denemede ve daha önceki yıllardaki sorularındaki gibi ilk 20 temel kavramlar, üslü köklü, denklem vs gibi soruları çözüp , problemleri atlayıp geometriyi çözüp, turkceye geçmeyi planlarken. Bir şok. 40 sorunun 40ı da problem şeklinde. Başladım yapmaya ve ilk 20 soruyu çözüp saate baktım, son 1 saatim kalmıştı. 

Türkçeyi en geç 35dkkada hallediyordum ama bir telaş aniden atladım Türkçeye. Sorular kolay geliyordu ama gereksiz uzundu. Bir sayfada sadece iki soru olduğunu görüyordum. Ve şıkları okurken paragrafı unutuyordum. Tüm soruları isaretledim. Ve 45 dk geçmiş ve son 15 dakikam kalmıştı.

Matematiğe geri dönüp geometrisi bile uzun bir paragraf olan sorulardan 7 tane isaretledim ve ardından 3 fen sorusu yaptım. Süre bitti.

Sınavdan 15 dk arttıran ben, görmediğim sorular bırakmıştım. Eve yerlere bakarak geldim, moralim çok bozuktu. Sosyal medyaya baktığımda, herkesin kötü yaptığını okudum ve içime biraz su serpildi. Çünkü bu bir sıralama sınavıydı. Son tekrarlarımı yapıp bir sonraki günkü sınava girdim.

Sınav başladı edebiyat gereksiz kolaydı. Genelde ezberdi. Sosyal1 içerisindeki tarih tamamen bilgiydi, yorum yapmaya izin yoktu. Coğrafya kolaydı. Kısa sürede hallettim. Matematik yine bir maymunluk peşindeydi. Abuk sabuk hikayelerilmiş sorular vardı, alışılmışın dışındaydı. Ezberlemek için haftalarımı verdiğim formülleri soruda vermişlerdi. Bize ögretmedikleri türde sorular sormuşlardı, her neyse onu da hallettim. TM (eşit ağırlık) olduğumdan fen sorularını kafadan atacaktım fakat sınav anında yapamadım, güvenemem ösymye ne yapacağı belli olmazdı. Aniden yeni bir kural çıkarır o buna etki ediyor falan derdi, riski göze alamadım. Ve bir önceki günden daha az üzgün eve döndüm.

Genel olarak tüm yılımı verdiğime değmedi. Yazık oldu uyumadığım gecelere psikolojimi bozduğuma. Sınava gelecek yıl gireceklere önerim şunlardır:

Bol bol problem çözün. Paragraf çözün. Hızlı okuma çalışın. Bol bol denemeye girip sınav anı heyecanını atlatın. Tabi bu söylediklerim sınav böyle kalırsa. Ama sanmıyorum böyle kalacağını. Maalesef yine değişecektir sınav sistemi. 😂. Çok yazık 18 yaşımdayım ve artık ne osymyi ne de devletimin başka bir kurumunu ciddiye alabiliyorum. Çok yazık.

7 yorum:

 1. Benim yeğen de girdi bu yıl sınava. Seninkine benzer yorumlar duydum kendisinden ve birçoklarından. Herkes aynı durumda ise oransal bir düşüş olacağı için seni çok olumsuz etkilemeyeceğini ümid ederim. İnşallah dilediğin bölüme yerleşirsin Sonsuz başarılar :))

  YanıtlaSil
 2. Gençlerin böylesine ağır bir stres altına sokulması ne acı! Üstelik hayatlarının en eğlenceli, en umursamaz zamanlarında...
  Umarım her şey senin için hayırlısı olur. Yavaş yavaş hayata dönmeyi ihmal etme ama. Günler hızla akıp geçiyor

  YanıtlaSil
 3. Okurken resmen yaşadım. Bir heyecan, bir heyecan ki anlatamam. :D Bu sene ben de gireceğim. Muhtemelen haberin vardır, Milli Eğitim Bakanı değişti. Eğitim sistemi mutlaka değişecek, sınav sistemi de değişecek. Ben açıkçası Bakan Selçuk'tan umutluyum ama bu yerlerde sürünen, kendi haline bırakılmış sistemi nasıl düzeltecek o konu hakkında hiçbir fikrim yok. Ki en başında düzgün bir verim alamadık ki biz. Belki gelecek kuşaklara güzel bir sistem bırakabilir ama 2002 ve altı için oyun bitmiş durumda. 2003 nesli için hala bir umut olabilir, belki düşük ama yine de bir umut. İşte ne bileyim, hâlâ bir şeyler fısıldamak için erken, çok erken.

  YanıtlaSil
 4. tyt ayt puan hesaplama buraya bakmalısınız ayrıca https://siralamalar.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 5. 2019 TYT AYT YKS KONULARI BURADA MUTLAKA BAKIN DERİM https://benimhedefim.net/

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.